Перейти к публикации

Скоро весна...

  • записей
    199
  • комментариев
    477
  • просмотра
    210 863

"Уне есть солнцу престати от течения своего, нежели оставити Псалтирь".

ин. Василисса

1 125 просмотров

blog-0242791001407004496.jpg

Никия же бо иныя книги тако Бога славят, якоже Псалтирь душеполезна есть: ово Бога славит со Ангелы вкупе, и превозносит, и воспевает велиим гласом, и Ангелы подражает: овогда бесы кленет и прогоняет, и велик плач и язвы творит: за цари и князи, и за весь мир Бога молит. Псалтирию и о себе самом Бога умолиши: больше бо и выше есть всех книг. Сия убо нарицаемая Псалтирь подобна есть великому морю: от моря бо не оскудевает вода никогдаже, ни умаляется изливанием рек и источник, тако и от Псалтири не оскудевает пение никогдаже. Псалтирь бо наречеся доблесть и дерзость к Богу о спасении души: велика бо мзда в посте и поклонех и прочитании Псалтирнем.

Аще ли брате, речеши, яко немощен есмь, и не могу правила сего совершити, зане плоть есмь: воззри на воздух, и виждь, како солнце и луна и звезды, день и нощь не почивают ходяще путем своим, заповеди Господни творят. И яко оно огненное сотворение не яст, ни пиет, ни муки чает будущия, а Бога боится, и повеления Его не престая творит. Ты же, брате, аще и плоть еси, но тело твое покровенно имаши, елика ти до избытка яси и пиеши, и спиши довольно. Суть бо инии в полунощи восстающе и покланяющеся, и молящеся Богу, и рукоделию прилежат, а Творца своего благодарят о всем. И паки глаголет: коль слабо естество водное и немощно есть, а Бога боится, день и нощь не престает напаяющи, и текущи, не токмо человеки но черность их омывает, скоты, птицы и звери, гады вся напаяет, и на земли изливает. И ты, брате, како себе не рассмотряеши, ни себе внимаеши: вся возможна от Бога, а от человек ничтоже, токмо мужайся и крепися, и Бог поможет ти. Глаголет бо Давид: потерпи Господа, и сохрани пути его, и вознесет тя, еже наследити землю, а не мози ни единаго дне оставити без пения Псалтирнаго. Аще некою нуждею оставиши, оттоле заложив, во утрие паки начни, а не престани лености ради. Глаголет бо верховный апостол Петр: един день жития нашего, яко тысяща лет, а тысяща лет, яко день един, и ничтоже в них пользует. Вся бо, братие, временна света сего, яко коло вратится. Днесь солнце, а заутра мрак, и дождь и снег: днесь пирове и браки, а заутра плач и сетование. Но аще сам подвигнешися о спасении души твоея, исправиши реченная, и научишися заповедем Божиим, и открыет очи твои, да разумееши чудеса от закона Господня.

Вопрошен бысть великий Иоанн Златоустый от братий: добро ли есть оставити Псалтирь. Он же рече: уне есть солнцу престати от течения своего, нежели оставити Псалтирь: вельми бо есть полезно, еже поучатися Псалмом, и прочитати прилежно Псалтирь. Вся бо нам книги на пользу суть, и печаль творят бесовом, но не якоже Псалтирь, да не нерадим.

 

свт. Василий Великий



0 комментариев


Рекомендованные комментарии

Нет комментариев для отображения

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гость
Добавить комментарий...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Восстановить форматирование

  Разрешено не более 75 смайлов.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

  • Сейчас на странице   0 пользователей

    Нет пользователей, просматривающих эту страницу.

×
×
  • Создать...